مودم ها در دنیای امروزی جزء جدانشدنی زندگی بشر و به عنوان یکی از وسایل ضروری و دائمی منازل، شرکت ها، و … به شمار می روند. با پیشرفت دنیای تکنولوژی نسل مودم های کابلی را چند سالی ست که پشت سر گذاشته ایم و نسل های جدیدتر و پیشرفته تر آن که  دارای سرعت انتقال بالاتری هستند به بازار عرضه شده است .در ادامه 4 نکته مهم برای انتخاب بهترین مودم را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

رابط ها

رابط های یک مودم در واقع همان پورت های آن هستند. این پورت ها می توانند از نوع RJ45(پورت LAN) وRJ11 (برای تلفن) یا USB باشند . پورت USB برای به اشتراک گذاری داده ها با دیگر دستگاه های متصل به مودم کاربرد دارد. داشتن ۴ پورت LAN به این معناست که ۴ سیستم می توانند به صورت مستقیم و کابلی به این مودم متصل شده و از اینترنت بهره مند شوند.مودم استاندارد باید 25  دستگاه  به شکل وایرلس و بی سیم بدون مشکل به آن وصل شود البته در بازار مودم های تک پورت نیز وجود دارد و به دلیل تفاوت قیمت ناچیز با مودم های چهار پورت، چندان مورد استقبال قرار نگرفته اند.

سرعت انتقال اطلاعات

هنگام خرید هر مودم عددی به عنوان حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در داخل شبکه ی اینترنت را باید جستجو کنید. مودم هایی که سری  N هستند دارای سرعت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه هستند. مدل های دیگری هم در بازار موجود است مانند سری N-lite با سرعت انتقال ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه همراه هستند و طبیعتا قیمت ارزان تری دارند. بالاترین سرعت مودم های سری ac دارند که دارای سرعت ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه به بالا می باشند.توجه داشته باشید که سرعت انتقال اطلاعات در مودم چیزی متفاوت از پهنای باند می باشد. پهنای باند شما بستگی به سرویس دهنده ای یا همان ISP که اینترنت را از آن خریداری می کنید، دارد.

آنتن مودم

مودم هایی که در بازار وجود دارد، می توانند دو نوع آنتن داخلی یا خارجی داشته باشند. طبیعتا آنتن های بیرونی هم قدرت انتقال بالاتری دارند و هم به کاربر احساس بهتری از قدرت شبکه را القا می کنند.آنتن های مودم به دو دسته  جدا شدنی و چسبیده تقسیم می شوند که آنتن های جدا شدنی را می توان تعویض و قویتر کرد.توجه داشته باشید که بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی به صورت خودسرانه آنتن مودم را تعویض ننمایید. زیرا آنتن های با قدرت بیشتر از ۸dBi برای سلامتی انسان در محیط های بسته مضر هستند و تاثیر تشعشات بر بدن انسان موردی جدی ست که حتما باید آن را لحاظ نمایید.

قدرت فرکانس

بیشتر مودم های رایج دارای فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز هستند. این همان فرکانسی ست که می تواند از دیوار، شیشه و موانع عبور کرده و میدان برد قابل قبولی نیز دارد. تنها مشکلی که در مورد فرکانس ۲.۴ وجود دارد، تداخل آن با دیگر دستگاه های بی سیم نظیر تلفن های سیار، مایکروویو و غیره می باشد.از طرفی فرکانس دیگر که مودم ها قابلیت پشتیبانی (مودم های AC) از آن را دارند، فرکانس ۵ گیگاهرتز است. این فرکانس تداخلی با دیگر دستگاه های بی سیم ایجاد نکرده و نویز نمی گیرد، اما در مواجعه با موانع افت کیفیت خواهد داشت. 

این بررسی را با دوستان خود به اشتراک بزارید

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *